Menu

Vyhledávání

Kategorie: Články SNK

CO SE DO JEMNICKÝCH LISTŮ NEDOSTALO !!!

Uvádíme článek člena našeho sdružení, který redakční rada Jemnických listů odmítla zveřejnit v jejich listopadovém vydání.

 

Jemnice 22. září 2016

Nestává se často, aby se v Jemnici v jediný den sešly 3 kulturní pořady, to tady spíš člověk o kulturu týdny nezavadí. Leč - stalo se! V 16 h. beseda s dr. Padrnosovou na téma pátrání po předcích; v 17 h. převážně hudební „Kaleidoskop Jana Rejžka“; v 18 h. schůze místního zastupitelstva. Takový přetlak! S těžkým srdcem jsem se rozhodl oželet naše předky…

Na pana Rejžka jsme do knihovny přišli 4. Dvě dámy knihovnice už tam byly od rána. Zažili jsme půldruhé hodiny různých hudebních stylů a žánrů, velmi odlišných od těch, co nám pouští Impulsovi a koneckonců i Radiožurnál. Něčeho, co bych -možná ne zcela přesně- označil jako world či etno music, ale též ukázky z nekomerční domácí scény i z nových alb takových tvůrců, jako jsou Australan Nick Cave, Kanaďan Leonard Cohen nebo Američan Paul Simon. To vše prokládané „dýdžejovými“ zasvěcenými a vtipnými glosami. Prostě paráda /velké poděkování panu Rejžkovi i knihovnicím, které tuto mimořádnou akci pro Jemnici zprostředkovaly/, kvůli níž rozhodně stálo za to o půlhodinu zmeškat schůzi zastupitelstva.

Děti, které schůzi sledovaly v rámci občanské výchovy, se musely ve všech těch záměrech, pronájmech, směrnicích, smlouvách takových i makových, nabídkách, pobídkách atd. dočista ztratit, a zjevně se dost nudily. Škoda, že nevydržely až do konce; mohly se /tak jako my pozůstalí/ dovědět, že redakční rada po půl roce usilovné práce konečně porodila nová pravidla pro vydávání Jemnických listů.

Posuňme se teď střihem o pár dní dál, kdy se s novými pravidly mohla seznámit i široká veřejnost. Už při jejich zběžném porovnání s těmi starými je zřejmé, že zmizela hned třetí věta, a světe div se – ta ze všech nejdůležitější: „Současně jsou /JL/ otevřenou demokratickou platformou pro uplatňování dotazů a názorů občanů.“ A zřejmě, aby se tento výpadek nějak vyvážil, se nově objevila tato nenápadná věta: „RR není povinna zdůvodňovat, proč odmítla zveřejnit dodaný příspěvek.“ Sečteno a podtrženo: RR ve vší tichosti odebrala jemnickým občanům jejich otevřenou demokratickou platformu pro uplatňování dotazů a názorů; RR též může odmítnout jakýkoliv příspěvek, aniž by toto odmítnutí jakkoliv zdůvodnila.

A teď dalším střihem zpět na závěr schůze zastupitelstva. Pan starosta Nevěčný prohlásil, že podle jeho názoru jsou JL čím dál horší, a když se v nich psalo o ptáčcích a kytičkám, bylo to pro občany mnohem lepší. Na závěr pak dodal /jak je uvedeno i v zápise ze schůze/, že s pravidly JL souhlasí, že rada JL má plnou důvěru rady města, a pravidla ani tiskový zákon při vydávání nikdy porušeny nebyly…

Takové tedy bylo 22. září léta Páně 2016 v Jemnici. Hledání předků, na jemnické poměry slušná návštěva pořadu předního českého novináře a hudebního publicisty, a bezostyšné nastolení otevřené cenzury v Jemnických listech za hlasitého přitakání pana starosty Nevěčného. Zbývá ještě, aby pravidla posvětilo i zastupitelstvo – a vzduchotěsný náhubek pro jemnické občany bude naprosto dokonalý.

Bůh buď do příštích časů Jemnici milostiv…

Luboš Tesař

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.