Menu

Vyhledávání

Kategorie: Články SNK

CO SE DO JEMNICKÝCH LISTŮ NEDOSTALO !!

CO SE DO JEMNICKÝCH LISTŮ NEDOSTALO !!

CO SE DO JEMNICKÝCH LISTŮ NEDOSTALO !!

Redakční rada Jemnických listů rozhodla pro nepohodlnost článku, sepsaného členem našeho sdružení panem Lubošem Tesařem, tento příspěvek v listopadovém vydání nepublikovat.

ZDE JE JEHO ZNĚNÍ :

Redakční rada Jemnických listů:

Mnoho povyku pro nic a hodně másla na hlavě

Nevíš-li si rady s míčem, vystřel na bránu! Přesně to udělala Redakční rada Jemnických listů ve svém okénku v čísle 10/15. Prý se v Jemnických listech v poslední době pravidelně objevují problémy! Prý se množí útoky jak osobního, tak i politického rázu!!! Prý to staví Redakční radu do pozice soudců, co bude a co nebude otištěno v Jemnických listech!!!

A co že se stalo tak hrozného až tragického? Lidé si pomalu uvědomují, že si nemusí nechat nic líbit – a to je celé. S panem Shakespearem shrnuto: mnoho povyku pro nic

Redakční rada nás upozorňuje, že nadále „není možné uvádět žádné příspěvky politického charakteru“. – viz článek 9/III Pravidel. Pak je ovšem na místě poněkud poťouchlá otázka: „A čo si vlastne predstavujete pod takým slovom Politický, Kefalín?“ Toto tak náhle nebezpečné až podvratné slovo má základ v řeckém „polités“ = občan. Politéia pak znamená občanství a z něj plynoucí souhrn občanských práv. Takže – co nám vlastně Redakční rada chce zakázat? Uplatňovat naše občanská práva?!?! Měla by si v tom rychle udělat jasno, neboť článek 1/I týchž pravidel říká: „Současně jsou (tedy Jemnické listy) otevřenou demokratickou platformou pro uplatňování dotazů a názorů občanů.“ Všech? Nebo jenom některých??? Pánové starosta, místostarosta i hejtman píšou pouze příspěvky politického charakteru!!! Pokud se pan farář zabývá lidskými právy či osudem uprchlíků, je to záležitost výsostně politická! Takže co? Od teď do Jemnických listů žádný z nich psát nesmí? Nebo jenom o koňadrách, blatouších a počasí? Zakázat je? Netisknout? Nebo rovnou zavřít? Redakční rada se tu pustila na hodně tenký led – a ten ji zjevně neunesl.

Občanská sonda v čísle 10/15 prostě zavrtala ve třech článcích do pana místostarosty. Je holt hodně vidět a slyšet, podle instantní fotky v Jemnických listech ho každý pozná. Občané mají výhrady k jeho názorům a chování. No a co? Pan místostarosta (ani nikdo jiný z radnice) není nedotknutelný. Není ani neomylný. To je pouze papež (přesněji papežský učitelský úřad, nikoliv osoba) a jenom v otázkách víry. Pokud jde o labutě, vize či kanály, může se mýlit i papež, natož místostarosta! Možná by nám mohla Redakční rada na konkrétním příkladu vysvětlit rozdíl mezi otevřeným názorem občana a útokem jak osobního, tak i politického rázu. Aby bylo jasno!

Redakční rada by také nejspíš udělala líp, kdyby tak pokrytecky nepečovala o „bezproblémový“ obsah a raději se zaměřila na krajně problémovou formu. Tam totiž má sama máslo na hlavě! Od nic neříkajících obálek (není na ně barevné stránky škoda?), přes chaotický obsah až po neuvěřitelné množství chyb v každém čísle! Možná bychom se pro začátek mohli shodnout na tom, že korektura má chyby opravovat a ne je vyrábět. Jenomže přesně to korektor (-ka) v Jemnických listech dělá: vyrábí chyby (a bere za to plat?). Těžko uvěřit tomu, že by si kronikářka pletla kroniku s knihovnou (Jemnické listy č. 9/15, str. 21) nebo že by v jednom článku napsala špatné jméno partnerského města (č. 7-8/15, str.40). Když jsem ve svém článku v č. 9/15 našel 8 chyb, které v rukopise nebyly, netušil jsem, že bude hůř. V následujícím čísle mi jich korektura vyprodukovala 18 (včetně zkomolených slov a několika vynechaných řádků …)! Jeden příklad za všechny. Protože se v Jemnických listech píše zcela nesmyslně cyriaci s velkým C, napsal jsem v posledním článku: „(prosím neopravovat zase na velké C, jezuité a františkáni se též píšou s malým písmenem a je jich o trochu víc)“. A co myslíte, že se stalo? Tuto část „korektoři“ vyškrtli, načež napsali cyriaky čtyřikrát s velkým C! Těch chyb jsou v každém čísle desítky. Tady má Redakční rada široké pole působnosti: místo šikanování občanů zajistit odstranění chyb!!!

Doufám, že Redakční rada nebude tento nevinný příspěvek považovat za útok jak osobního, tak i politického charakteru a nebude tudíž v pokušení stavět se do pozice soudců (čti cenzorů) …

P.S.: Rád se omlouvám rekonstruktérům zámecké střechy za projevenou nedůvěru. Dva vikýře na východě už vesele hledí do kraje, doufejme, že časem vykoukne i ten třetí za rohem na severu!

Luboš Tesař

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.